Maria Wern: Först när givaren är död
Mitt under Medeltidsveckan i Visby inträffar en mordbrand där 70-åriga Frida tros ha dött i lågorna.
När ytterligare ett mord äger rum leder det Maria Wern och hennes poliskollegor till en pittoresk sommarstad där alla känner alla – och där upptäckten av flera dokument med latinska texter och obegripliga teckningar får polisen att oroa sig för att dessa händelser i själva verket har att göra med själva medeltidsfirandet.
Snart står det klart att kvinnan de trodde var dödad fortfarande är i livet och har planerat en avrättning under folkfesten i Visby.
Filmen är inte tillgänglig för uppspelning utanför Sverige
Kategori: | Spelfilm |
Genre: | Deckare, drama, thriller |
Regissör: | Erik Leijonborg |
Skådespelare: | Eva Röse, Allan Svensson, Erik Johansson, Peter Perski, Ulf Friberg, Tanja Lorentzon, Oscar Pettersson, Matilda Wännström, Emma Melkersson, Josephine Alhanko, Peter Eggers, Per Mattsson, Nina Gunke, Susan Taslimi, Lena Strömdahl |
Land: | Sverige |
Språk: | Svenska |