Adventspremiär v.51-52
Cate Blanchett som nunna, Hollywoodfilm om Hollywoodfilm-produktion och ljuvlig familjefantasy är några av ingredienserna i veckans nypublicerade filmer på Viddla.
I det australiska dramat The New Boy möter vi bland andra Cate Blanchett i rollen som nunna vid ett mycket avlägset kloster i den australiska vildmarken. En natt anländer en 9 år gammal aboriginsk pojke som har ett nytt och annorlunda sätt att kommunicera med barnen och de vuxna. Två olika världar möts och ger upphov till magi. Filmen har vunnit flera filmpriser.
A House Made of Splinters är en dokumentär från Ukraina som handlar om ett barnhem för barn som väntar på dom i familjerättsliga fall. Det är ett närgånget och hjärtskärande porträtt av sårbara barn, och en viktig historia.
Robert De Niro är en av skådespelarna i filmen What Just Happened, som handlar om två veckor i livet till en Hollywood-producent med fallande stjärna, som försöker få sin film producerad.
I det brittiska dramat The Penguin Lesson får en desillusionerad lärare ett överraskande möte med en pingvin på stranden. Det ska visa sig att förändra hans liv. Steve Coogan och Jonathan Pryce spelar läraren respektive rektorn vid skolan.
The Legend of Ochi är en äventyrlig familjefilm som handlar om en ung flicka som hittar en skadad Ochi-unge. Hon bestämmer sig för att hjälpa den att hitta hem. Filmen är visuellt ljuvlig, med starka skådespelare i rollerna som flickan och hennes familjemedlemmar, och med flott musik.
Regissör Ellen Fiske levererar en flott dokumentär om kristna fundamentalister som önskar lämna den religiösa församlingen de tillhör, i Leaving Jesus från 2024. Dokumentären är lågmäld och emotionell, och beskriver en process som för den enskilde kan vara mycket svår.
Publicerad: 2025-12-18 Senast uppdaterad: 2025-12-18